471
  • aaa
  • image

24 stycznia 2019 r. na stronie internetowej Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dalej: UODO) została opublikowana informacja o zatwierdzeniu przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych Rocznego planu kontroli sektorowych na 2019 r., w zakresie stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO).

Kontroli zostaną poddane: sektor prywatny, sektor publiczny, sektor organów ścigania i sądów oraz sektor zdrowia, zatrudnienia i szkolnictwa.

W ramach sektora prywatnego zostaną skontrolowani przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie telemarketingu, brokerzy danych w zakresie podstaw prawnych przetwarzania danych osobowych oraz banki i firmy ubezpieczeniowe w zakresie profilowania.

W ramach sektora zdrowia, zatrudnienia i szkolnictwa, UODO przeprowadzi kontrole w szkołach i placówkach oświatowych w zakresie przetwarzania danych osobowych rejestrowanych za pomocą systemu monitoringu wizyjnego. Ten obszar kontroli stanowi kontynuację planu rozpoczętego w IV kwartale 2018 r. Drugą grupą podmiotów poddanych kontroli będą pracodawcy. Wobec tych podmiotów kontrola zostanie przeprowadzona w zakresie przetwarzania danych osobowych rejestrowanych za pomocą systemu monitoringu wizyjnego oraz przetwarzania danych związanych z prowadzonymi procesami rekrutacyjnymi. Ostatnia grupą kontrolowaną będą podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych, wobec nich zostanie przeprowadzona kontrola w zakresie przetwarzania danych osobowych w związku z udostępnieniem dokumentacji medycznej w ramach realizacji praw pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych.

Wszczęcie procedur kontrolnych w zakresie stosowania RODO jest spowodowane licznymi skargami oraz zgłoszeniami naruszeń ochrony danych osobowych wskazujących na możliwość wystąpienia licznych uchybień.

Warto przypomnieć, iż UODO prowadzi kontrole doraźne i planowane. UODO najczęściej uprzedza podmioty o planowanym przeprowadzeniu kontroli.

 

Autor: Weronika Turek, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.