Nasi specjaliści
Nowe obowiązki podatkowe dla polskich spółek należących do dużych międzynarodowych grup kapitałowych (globalny podatek minimalny)

Od 1 stycznia 2025 roku Polska wprowadziła globalny podatek minimalny zgodnie z filarem II BEPS OECD oraz dyrektywą UE 2022/2523 (tzw. Dyrektywa GloBE). Nowe przepisy znalazły się w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych.

Nowe przepisy zapewniają, że duże międzynarodowe i krajowe grupy kapitałowe podlegają efektywnej stawce opodatkowania wynoszącej co najmniej 15%. Ma to na celu ograniczenie przenoszenia zysków do jurysdykcji o niskim poziomie opodatkowania oraz stworzenie sprawiedliwszego międzynarodowego systemu podatkowego. Zasady globalnego podatku minimalnego dotyczą grup osiągających skonsolidowane przychody w wysokości co najmniej 750 milionów euro w co najmniej dwóch z czterech lat obrotowych. Regulacje te obejmują zarówno grupy międzynarodowe prowadzące działalność transgraniczną, jak i duże grupy krajowe.

Wdrożenie przepisów w Polsce

Wdrażając Dyrektywę GloBE, Polska wprowadziła kwalifikowany krajowy podatek uzupełniający, zgodnie z którym podatek ten jest obliczany i płacony od nadwyżkowego zysku wszystkich podmiotów o niskim poziomie opodatkowania mających siedzibę w Polsce. W związku z tym, jeśli efektywna stawka podatkowa polskich spółek należących do międzynarodowej grupy będzie niższa niż 15%, spółka o niższym poziomie opodatkowania będzie zobowiązana do zapłaty podatku uzupełniającego w Polsce.

Chociaż podstawowa stawka CIT w Polsce wynosi 19%, efektywna stawka podatkowa będzie obliczana nie tylko na podstawie CIT, ale także innych podatków. Ponadto uwzględnione zostaną różne zwolnienia podatkowe stosowane przez polskie spółki.

Okres objęty opodatkowaniem

Pomimo że polska spółka może podlegać podatkowi uzupełniającemu za rok podatkowy rozpoczynający się po 1 stycznia 2025 r. i w związku z tym będzie zobowiązana do złożenia deklaracji podatkowej oraz zapłaty podatku w 2027 r., nowe przepisy przewidują możliwość dobrowolnego poddania się opodatkowaniu już za 2024 rok podatkowy. Wynika to z faktu, że Polska wdrożyła Dyrektywę GloBE z rocznym opóźnieniem. Deklarację w sprawie wcześniejszemu podleganiu pod globalny podatek minimalny należy złożyć w okresie od 1 marca 2026 r. do 30 maja 2026 r.

Fakt, że polska spółka może nie podlegać krajowemu podatkowi uzupełniającemu w 2024 r. może mieć wpływ na globalne minimalne opodatkowanie spółki dominującej grupy za ten rok. Spółka dominująca będzie bowiem zobowiązana do uwzględnienia opodatkowania polskiej spółki w 2024 r. przy kalkulacji efektywnej stawki podatkowej.

Niepewna przyszłość nowych przepisów

Przyszłość globalnego podatku minimalnego pozostaje niepewna, ponieważ Stany Zjednoczone wycofały się z jego wdrożenia. Ponadto, nie wszystkie kraje OECD wdrożyły nowe przepisy do prawa krajowego, co stawia pod znakiem zapytania skuteczność nowych regulacji.

W razie wszelkich pytań związanych z globalnym podatkiem minimalnym oraz w przypadku potrzeby weryfikacji czy polska spółka spełnia warunki do objęcia tym podatkiem – zapraszamy do kontaktu .

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  • Peter Nielsen & Partners Law Office sp. k.
  • Adres:
    Al. Jana Pawła II 27
    00-867 Warszawa, Polska
  • Tel.: +48 22 59 29 000
  • e-mail: office@pnplaw.pl
  • Kariera:  office@pnplaw.pl

WSPÓŁPRACUJEMY Z: