Nasi specjaliści
Brak wdrożenia procedury o ochronie sygnalistów

W dniu 25 września 2024 r. weszła w życie ustawa o ochronie sygnalistów.

Zgodnie z jej treścią przepisy o ochronie sygnalistów stosuje się do szeregu podmiotów w tym np. do podmiotu prawnego, na rzecz którego, według stanu na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku, co najmniej 50 osób wykonuje pracę zarobkową.  Do tej liczby wlicza się pracowników w przeliczeniu na pełne etaty lub osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli nie zatrudniają one do tego rodzaju pracy innych osób, niezależnie od podstawy zatrudnienia. Ustawę stosuje się m.in. również do podmiotów prawnych wykonujących działalność w zakresie usług, produktów i rynków finansowych oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, bezpieczeństwa transportu i ochrony środowiska, objętych zakresem stosowania aktów prawnych Unii Europejskiej wymienionych w części I.B i II załącznika do dyrektywy 2019/1937, niezależnie od liczby osób wykonujących pracę zarobkową.

Podmioty, do których stosuje się ustawę o ochronie sygnalistów mają obowiązek wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych.

Przepisy ustawy przewidują odpowiedzialność karną za nieustanowienie procedury zgłoszeń wewnętrznych lub ustanowienie jej z istotnym naruszeniem prawa. Taki czyn stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny. Sama ustawa nie określa wysokości grzywny, a więc może zostać ona wymierzona w wysokości od 20 zł do 5000 zł,  zgodnie z Kodeksem wykroczeń.

Warto nadmienić, że zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 11 lipca 2024 r. procedura zgłoszeń wewnętrznych, z której będą korzystać sygnaliści, może zacząć działać w podmiotach prawnych (do których ma zastosowanie próg zatrudnionych) z początkiem przyszłego roku. Dopiero wtedy zaistnieje obowiązek zweryfikowania liczby zatrudnionych osób.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  • Peter Nielsen & Partners Law Office sp. k.
  • Adres:
    Al. Jana Pawła II 27
    00-867 Warszawa, Polska
  • Tel.: +48 22 59 29 000
  • e-mail: office@pnplaw.pl
  • Kariera:  office@pnplaw.pl

WSPÓŁPRACUJEMY Z: