Nasi specjaliści
Oznaczenie oddziałów przedsiębiorców zagranicznych na fakturach

Oddziały przedsiębiorców zagranicznych nie są popularną formą wykonywania działalności gospodarczej w Polsce, przez co prawidłowość ich oznaczania na dokumentach może budzić wątpliwości. W szczególności chodzi tu oznaczenie na fakturach VAT – zarówno tych wystawianych przez przedsiębiorcę zagranicznego działającego w ramach oddziału (faktury sprzedażowe), jak i tych wystawianych przez jego kontrahentów (faktury zakupowe). Zamieszanie spowodowane jest m.in. przypisaniem oddziałowi numeru NIP, który figuruje w rejestrze przedsiębiorców KRS (a który służy oddziałowi do wypełniania obowiązków płatnika w stosunku do zatrudnianych pracowników) i który różni się od numeru NIP przedsiębiorcy zagranicznego figurującego m.in. w wykazie podatników VAT (na białej liście), służącego do rozliczeń podatkowych m.in. w zakresie VAT.

Wątpliwości budzi również wskazanie prawidłowej nazwy oddziału oraz jego adresu. Ustawa o VAT jest w tym temacie dość ogólnikowa, ponieważ nakazuje wskazywać na fakturze „nazwę podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy”. Powstaje zatem pytanie, czy skoro podatnikiem VAT jest przedsiębiorca zagraniczny (oddział nie jest oddzielnym od przedsiębiorcy podatnikiem), to czy na fakturze należy wskazywać nazwę oddziału, zgodnie z ustawą o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych (…), czy też po prostu firmę przedsiębiorcy zagranicznego figurującą w zagranicznym rejestrze przedsiębiorców? Czy należy wskazać adres rejestracji oddziału w Polsce czy też adres rejestracji przedsiębiorcy zagranicznego w kraju jego siedziby?

Jeden z naszych klientów, chcąc upewnić się co do prawidłowości faktur, wystąpił z wnioskiem o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego. Klient przedstawił łącznie aż 10 wariantów faktur (zakupowych i sprzedażowych), przy czym każdy z wariantów zawierał polski NIP przedsiębiorcy figurujący na białej liście. Dyrektor KIS zakwestionował tylko jeden z wariantów faktury sprzedażowej, według którego na fakturze znalazła się firma przedsiębiorcy zagranicznego (wskazana w zagranicznym rejestrze przedsiębiorców), adres rejestracji przedsiębiorcy zagranicznego z kraju jego siedziby oraz polski NIP z białej listy.

Pomimo dość ogólnikowego uzasadnienia, wariant tej faktury sprzedażowej został zakwestionowany jako niewskazujący pełnego charakteru transakcji – poprzez brak wskazania, że została ona przeprowadzana w ramach działalności oddziału. Co ciekawe, wariant faktury sprzedażowej z tą samą nazwą podatnika, lecz z polskim adresem oddziału, został uznany za prawidłowy.

Za doradztwo oraz przygotowanie wniosku o interpretację dla klienta PNP odpowiedzialni byli r.pr. Mirosław Bik oraz r.pr. i dor. pod. Mateusz Dyśko.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  • Peter Nielsen & Partners Law Office sp. k.
  • Adres:
    Al. Jana Pawła II 27
    00-867 Warszawa, Polska
  • Tel.: +48 22 59 29 000
  • e-mail: office@pnplaw.pl
  • Kariera:  office@pnplaw.pl

WSPÓŁPRACUJEMY Z: